Během toho, co jsem dokončoval první předmět jsem měl krásnou návštěvu Markét a to v situaci, kdy jsem stále pobýval u Marka. Vyřešila to první zkušenost s AirBnB. Objednali jsme si pohodový apartmán v centru Haagu a během víkendu podnikli prima výlet do Amsterdamu i Haarlemu. S ateliérem jsem následně jezdil do Amsterdamu na třídenní workshop vedený japonským studiem Bow-Wow. Druhý workshop ve spolupráci školního ateliéru s tímto studiem jsem absolvoval tento týden.
Poslední týden před odevzdávkou projektu uvedeném v předchozím příspěvku byl jak u mě bývá špatným zvykem značně hektickým. Nicméně konec předmětu se rovnal konci září a to se rovnalo stěhování do vlastního pokoje! Od teď mě najdete na adrese Meermanstraat 142, 2614AM Delft. V Holandsku si musí každý občan registrovat na úřadu místní trvalé bydliště. Obývám byt se šesti dalšími Holanďany v prváku bakaláře. Hledání na vlastní pěst se mi ukázalo velmi, velmi náročné. S makléřem jsem měl rychlý úspěch s tou nevýhodou, že mu člověk musí platit jeden měsíční nájem, ostatně tak jako je tomu i v ČR. Protože sehnat bydlení v Delftu jako takovém bylo v letošním semestru obtížné, jsem za něj rád. Do školy jezdím asi 15 minut na kole a platím za to o malinko méně než bych platil za případné koleje což je 385 eur měsíčně. Za pokoj 4x3,5m v sedmipokojovém bytě.
Pokoj jsem si musel zařídit a tak jsem stále v jeho procesu. Už mám vše a naopak prodávám. Místo postele 90x200 od předchozího nájemníka jsem si koupil matraci 140x200 a s Markem jsme během nedělní návštěvy zdejší galerie věnované Vermeerovi natrefili na dřevené palety, které jsme si po domluvě odnesli, abychom si z nich oba vytvořili postele. Palety dvojnásobné než běžné velikosti jsme nesli z centra města ke mě celé tři a půl hodiny a byla to více než slušná posilovna. Den na to Marek lehl s angínou :-)
Teď už zbývá půjčit pilku a trochu brusného papíru a upravit palety do správného rozměru.
Uplynulý týden byl docela pohodový. Dokonce tak, že jsem ve středu večer po několik minut nemohl rozdýchat uvědomění si, že následující den opravdu nemám žádnou povinnost před sebou. Žádný ateliérový úkol ani žádný předmět ve škole. Připadalo mi to, skoro jako kdyby se takováhle situace opakovala naposledy na gymplu :-) Nicméně v pátek mi začal nový předmět a zapsal jsem se na písemnou zkoušku na 26.10. z dalšího předmětu, který mi teď probíhá. Systém výuky je tu zvláštní v tom, že spíše než hodinové přednášky jednou v týdnu po 13 týdnů semestru (nebo kolik jich u nás vlastně je) se tu vyučuje v intenzivních blokách. Během už ukončeného předmětu stavební technologie jsem oficiálně neměl mít ani ateliér a dělat tento předmět full-time běhěm pěti týdnů. Další předměty trvají obvykle také plus minus 5 týdnů intenzivně.
Jako přípravu na zmiňovanou zkoušku 26. jsem si vytiskl povinnou literaturu. Přes 300 stránek esejů o architektuře. Zřejmě si angličtinu v těchto dnech procvičím víc než dost.
Něco málo z milé návštěvy:
Na kole se dá stěhovat úplně vše. Nedávno jsem jel se stolem nebo třeba kancelářskou židlí. Jan ty palety jsme už na kolo nenaložili.
O autorovi: Josef Odvárka
Po absolvování bakalářského studia architektury na ČVUT v Praze a ročním studijním výměnném pobytu na National University of Singapore započal magisterské studium také na Fakultě architektury na Delft University of Technology v Nizozemí.
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku
(
Atom
)
0 komentářů :